Jak rozpoznać zużyty materac?

Zużyty materac nie zapewnia nam już wypoczynku, a nawet może szkodzić zdrowiu. Po czym poznać, że materac kwalifikuje się już do wymiany? Jakie są objawy zużycia materaca?

Gdy od kilku lat mamy już za sobą problem, jak wybrać materac, na horyzoncie może pojawić się kolejna sprawa do rozstrzygnięcia. Jak rozpoznać, czy materac nie jest już zużyty? Czas, gdy konieczne staje się zmierzenie z tym problemem zależy oczywiście od jakości materaca, który kupiliśmy. Niestety, niektóre materace zużywają się bardzo szybko, pomijając to, że wiele z nich nie nadaje się do użytkowania już od samego początku. Jak sprawdzić stopień zużycia materaca?

 

Jak sprawdzić, czy materac nadaje się jeszcze do spania?

Jeśli nasz materac był dobrze wybrany, to w okresie swojej świetności zapewniał prawidłową pozycję ciała podczas snu. Rano budziłeś się wypoczęty. Poranne leżenie było przyjemne, nie chciało Ci się czasem aż wstawać. Teraz zaczyna być inaczej. Rano czujesz się „połamany”, to coś boli, ręka lub noga jest zdrętwiała, a gdy pośpisz za długo nie możesz już dłużej leżeć i wstajesz aby… przestało boleć. To oczywiście dość drastyczny opis, a jeśli zgadza się z Twoją rzeczywistością oznacza, że zużycie twojego materaca jest już bardzo zaawansowane. Obolałość po przespanej nocy wiąże się z tym, że materac nie daje twojemu ciału pewnego i równomiernego podparcia. Objawy są właściwie podobne do tych, które będziesz mieć śpiąc na nowym, ale fatalnej jakości lub źle dobranym materacu. Mówimy czasem „niewygodne to łóżko” – ale to materace zwykle bywają niewygodne, a łóżka niewiele mają z tym na ogół wspólnego.

 

Po czym rozpoznać zużyty materac?

W wielu przypadkach dokuczliwość spania na zużytym materacu nie jest aż tak wielka jak opisana poniżej i nie przychodzi nam do głowy jego wymiana. To może być nawet gorsze bo długotrwałe spanie na zużytym materacu może powoli rujnować nasze zdrowie. Dodatkową trudność stanowi fakt, że ludzki organizm łatwo adaptuje się do problemów i uciążliwości. Dlatego też nawet jeśli zaczynamy odczuwać niedogodności związane z użytkowaniem wyeksploatowanego materaca, po jakimś czasie odczuwanie dyskomfortu może się zmniejszyć. To trochę tak, jak z przykrymi zapachami, które czujemy tylko przez jakiś czas, a potem się do nich przyzwyczajamy i nasz nos przestaje na nie reagować.

Czasem wyeksploatowanie materaca jest po prostu widoczne. Np. pojawiają się odkształcenia pianki, różnego rodzaju dołki i górki, deformacje. Ale czasem, nie rzuca się to tak bardzo w oczy.

Aby sprawdzić, czy materac jest zużyty wykonaj następujące testy i obserwacje.

– połóż się na materacu i przetocz z jednej strony łóżka na drugą, a następnie z pozycji leżącej dźwignij się do siadu. Czy materac trzeszczy lub skrzypi? (Oczywiście weź poprawkę na stan łóżka – to ono może skrzypieć). Jeśli materac wydaje jakieś dźwięki: skrzypi, trzeszczy czy dzwoni, najprawdopodobniej jest zużyty.

– sprawdź czy miejsca, w których najczęściej śpisz nie stały się zagłębieniami

– przeciągnij ręką po powierzchni materaca, lekko ją dociskając. Jeśli wyczuwasz pod dłonią jakieś zgrubienia, drobne dołki lub skupiska materiałów, oznacza to duże zużycie.

Pot, roztocza i łzy… czyli jak historia zostawia swój ślad w materacu

Oprócz zużycia mechanicznego, większość materacy dzień po dniu zbiera zanieczyszczenia. Będzie to m.in. pot i naskórek domowników, ale także wszędobylskie roztocza, a w złych warunkach dodatkowo mogą pojawić się nawet grzyby. Wszystko zależy od tego, czy konstrukcja i zastosowane materiały sprawiają, że materac jest przewiewny i szybko schnie. Takie dobre właściwości mają materace z warstwą pianki wysokoelastycznej (mają taką warstwę materace Sovea). Większość jednak materacy starszych generacji i wykonanych w standardowych kilka lat temu technologiach gromadzi niewyobrażalne ilości kurzu, mikroorganizmów oraz potu. Kilkuletni materac, który był użytkowany bez wymiennego pokrowca może mieć nawet pół kilograma takich odpadów organicznych i mikroorganizmów.

Część ekspertów radzi wymieniać materaca minimum co 6 lat, inni co 7 lub 8. Takie przekonanie odnosi się do większości materaców, choć niekoniecznie stosuje się w przypadku materacy termoelastycznych z warstwą termoaktywną i wysokiej jakoś pokrowcami. Takie produkty mogą służyć nam o wiele dłużej ponieważ szybko wysychają i nie gromadzą potu. Wyspecjalizowane warstwy w materacach, takie jak termoaktywna czy termoelastyczna to przyszłość branży produkcji materacy.

 

Podsumowanie

Czas życia materaca, przynajmniej wykonanego w jednej z tradycyjnych technologii ocenia się na kilka lat. Nowoczesne materace termoelastyczne z warstwami termoaktywnymi zmienią zapewne to stare prawidło. Możliwe jest to jednak tylko w przypadku produktów bardzo wysokiej jakości.
Na czas życia materaca wpływa nie tylko jakość jego wykonania i zastosowanych materiałów, ale także sposób użytkowania oraz konserwacji. Materace poddawane wielu mechanicznym uszkodzeniom oraz obciążeniom zapewne będą bardziej wyeksploatowane o wiele szybciej niż te zadbane. Dlatego warto zadbać o materac i ułatwić to sobie kupując model doskonale nadający się do renowacji.